Nawigacja

Nasza grupa Wydarzenia Tematyka kompleksowa Nasza galeria Podziękowania Informacje dla rodziców PRACUSIE PROMUJĄ ZDROWIE

GR.I. Pracusie

PRACUSIE PROMUJĄ ZDROWIE

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

STYCZEŃ

Styczniowa tematyka i przede wszystkim aura nastrajałą nas na wypady na naszą przedszkolną górkę. Korzystaliśmy bez opamiętania z rekreacji na śniegu - lepiliśmy bałwana i zjeżdżaliśmy na ślizgaczach.

           

Nie zapomnieliśmy także o najmniejszych, bo wiemy że zimą koniecznie trzeba dokarmiać ptaki

      

 

GRUDZIEŃ

W grudniu każdy miś który nie zasypia koniecznie musi uzupełnić braki kaloryczne w swojej diecie. Dla nas to okres Mikołajek i Bożego Narodzenia, do których przygotowujemy się nie tylko realizując ścieżki muzyczno literackie ale także kulinarne. Nie zapominamy wszakże żeby zastąpić cukier miodem mimo wielkiej ochoty na małe co nieco oraz zachować szczególne warunki higieny

 

LISTOPAD

Początek listopada nastraja do przebywania na świerzym powietrzu. Dzieci wspaniale korzystają z pięknej i słonecznej pogody

      

 

Nasze przedszkole w różny sposób realizuje ścieżkę prozdrowotną. Jednym z elementów było przystąpienie do programu Dzieciaki Mleczaki promowanego przez Polską Izbę Mleka. Raportowanie tychże przedsięwzięć to jeden z wymogów realizacji programu. Do przyjemniejszych należy udział w konkursach organizowanych dla dzieci. W tym miejscu należy wymienić szczególne osiągnięcie jakim jest Wygranie konkursu Ogólnopolskiego i znalezienie się w gronie trójki przedszkoli z całej Polski, którą odwiedzi Mleczna Paczka.Na pewno nie miało, by to miejsca bez udziału dzieci, które bardzo chętnie wzięly udział w tworzeniu teledysku promującego walory spożywania mleka w diecie codziennej

PAŹDZIERNIK

25.10.18 - w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy świętowanie pierwszego z kolorowych dni dedykowanych Kubusiowym Przyjaciołom Natury. W dniu pomarańczowym nie zapomnieliśmy, by obok stoju w kolorze mandarynki posilić się napojem własnoręcznie przygotowanych przez nas - soku marchwiowego. Na drugie sniadanie obok soku były także jabłuszka tak bardzo uwielbiane przez nas.

          

 

18.10.18 - odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, podczas którego mięliśmy okazję wspólnie z rodzicami, a nawet dziadkami poddać się rozgrzewce oraz wspólnie poćwiczyć

10.10.18 - wspólnie z kolegami i koleżankami z innych grup zasadziliśmy drzewo, jako upamiętnienie Niepodległej Polski oraz z okazji Dnia drzewa rokrocznie obchodzonego w naszym przedszkolu. Tak istotnie ważne jest, by przyszłe pokolenia miały świerze powietrze wokół siebie.

             

 

WRZESIEŃ

28.09.2018 -  odbyła się Jesienna Spartakiada Sportowa podczas której oprócz konkurencji sportowych dzieci promowały ekologiczne postawy tak ważne nie tylko dla nas jak i przyszłych pokoleń.

6.09.2018 poznaliśmy piramidę zdrowego żywienia oraz dowiedzieliśmy się dlaczego warto jeć owoce i warzywa. Następnie wykonaliśmy zestaw ćwiczeń ruchowych z wykorzystaniem elementów metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

        

_______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . _______ . ________ . _______ . _______ . _______ . _______

Promocja zdrowia to niezwykle ważna sprawa dla młodych. W myśl zasady "czego Jaś się nauczy, Jan będzie umiał" każdego dnia zaszczepiamy w dzieciach zdrowe nawyki takie jak: mycie rąk przed posiłkami, po korzystaniu z toalety, picie wody, a nie słodzonych napoi, podawanie produktów spożywczych wpływających korzystnie na rozwój ciała i umysłu dzieci. Każdego dnia panie kucharki gotują zdrowo,by wyrobić zdrowe nawyki. Wychowawcy zaś dostosowują swój program nauczania i wychowania tak, by dzieci zapamiętały i wykorzystały w domu wartości, dzięki którym nauczą się również w przyszłości żyć zdrowo.

Naszą przygodę rozpoczynamy już od września, gdy każdą wolną chwilką łapiemy jesienne promienie słońca

             

Promowanie zdrowia to także troszczenie się o zachowanie symbiozy ze światem zewnętrznym

to, oprócz codziennych ćwiczeń rozwijających umiejętności motoryczne całego ciała, także cotygodniowe zajęcia rytmiczno-ruchowe, które w zależności od aury odbywają się w sali bądź na świeżym powietrzu.

  

Niezwykle ważne jest też zaszczepienie u dzieci nawyku dbania o swoje zdrowie i życie poprzez korzystanie z miejsc wyznaczonych dla pieszych przy współpracy z Policją

       

  

...albo organizacjami ekologicznymi promującymi dbanie o dobro wspólne jakim jest Ziemia.

W październiku każdy zna już korzyści płynące z jedzenia owoców. Poprzez zabawę przedszkolaki uczą się dodatkowo, że korzystniej je jeść niż cukierki.

  

Przedszkole organizuje również kolorowe dni. Oprócz tego, że dzieciaki w tym dniu ubierają się na dany kolor, promujemy w nich zdrowie przez duże Z. Tak było w Dzień Marchewki, kiedy dzieci oprócz typowych zajęć edukacyjnych same mogły wykonać sok, a potem go wypić

                  

W listopadzie i grudniu szczególnie podjęliśmy trud chodzenia na długodystansowe spacery, by dla naszego kolegi "wychodzić" parę km w ramach Filipowych kilometrów.

 

Ponad to przedszkole dla swoich wychowanków organizuje spartakiady sportowe, poprzez które dzieci nie tylko wyrabiają zdrowe nawyki ruchu na świeżym powietrzu ale niejednokrotnie muszą się wykazać sprytem i szybkością.

 

    

Jesienna Spartakiada sportowa

W ramach akcji pomagamy zwierzętom  przetrwać zimę przedszkolaki starały się uwrażliwiać także na los otaczającego ich świata zwierząt. Wspaniale wywiązali się z akcji za co wdzięczność okazali im opiekunowie zwierząt z Punktu Przetrzymań Zwierząt w Czerwionce - Leszczynach.Dzieci postanowiły odmówić sobie drobnych przyjemności, by porzuconym zwierzakom pomóc przetrzymać chłód w czasie zimy i zapełnić im brzuszki.

  

Także w ramach zajęć otwartych w styczniu zaprosiliśmy rodziców do wspólnej zabawy ruchowej z dziećmi. Widać było, że na codzień brakuje im ruchu, bo  niektórzy z nich mięli większą frajdę ze wspólnych zabaw ruchowych niż same dzieci:)

 

Dzieci pokazały się także w ćw. mini zumby, którą uwielbiają

                

W lutym postanowiliśmy trochę zaszaleć i uzupełnić kalorie po bardzo chłodnej zimie. Okazją ku temu stały się Walentynki- u nas dzień Przyjaźni i miłości. Dzieci postanowiły wykonać samodzielnie serca dla swoich najlepszych PRZYJACIÓŁ

    

Marzec upłynął pod znakiem spartakiady zimowej, Dnia Zielonego oraz kulinarnego Quizu o kuchni śląskiej- Master Chef po śląsku. W czasie zajęć codziennych nie zabrakło jednak także tematyki dotyczącej wiosennych nowalijek i konieczności spożywania warzyw i owoców jako naturalnych witamin. Podkreślaliśmy także dobroczynny wpływ wody dla organizmu człowieka,robiliśmy własnoręcznie lemoniadę, a w czasie zajęć otwartych wraz z rodzicami braliśmy udział w 10 Urodzinach Zdrojka.

 

zimowa spartakiada

  

   

nowalijki

  

Urodziny Zdrojka

 

 

  

MasterChef

Marzec stał się także okazją do świętowania nadejścia Wiosny. W naszej grupie i całym przedszkolu szukaliśmy jej zaraz po tym jak spaliliśmy Marzannę - ostatni symbol Zimy. Ten dzień był także obchodzony jako Dzień Zielony w naszym Przedszkolu.

   

Kwiecień zaskoczył nas piękną pogodą, mnóstwem słonecznych dni, które spędzamy na podwórku. Nie zapominamy że zdrowiem jest także dbanie o to, by nasza głowa nie była przegrzana słonecznymi promieniami. Pijemy dużo wody...i znów skaczemy, biegamy, gramy w piłkę. W naszym ogrodzie mamy mnóstwo atrakcji ale najważniejsze nie zapominamy o bezpieczeństwie!

    

        

Cykliczne spotkania z dietetykiem Natur House to już u nas tradycja. W tym roku po raz pierwszy odwiedziła nas pani Kasia Zajusz 18.05.18 wskazując argumenty przemawiające za dbaniem o kondycję fizyczną i zdrowe odżywiane się.

                                         

29 maja jak co roku spotkaliśmy się z Ochornikami Strażakami z Czerwionki. Panowie opowiedzieli nam w jakich akcjach brali udział. Uwrażliwili na ochronę przyrody i sprzątanie swoich śmieci na piknikach w lesie, na ostrożne obchodzenie się z urządzeniami elektrycznymi,pokazali podstawy pierwszej pomocy.

        

4.06 odbyło się podsumowanie Filipowych km. Dzieci przybyły do przedszkola z hulajnogami, rowerami,r.biegowymi, by symbolicznie podsumować zbierane przez cały rok km dla kolegi z gr. III Filipa. Dzięki wychodzonym podczas spacerów km podopieczny fundacji ma szansę na leczenie oraz turnusy rehabilitacyjne. Tak wiele, za tak niewiele:)

     

...Kończy się rok szkolny. W bieżącym tygodniu żegnamy się z grupą kolegów, ale i uwrażliwiamy dzieci na bezpieczne przeżywanie wakacji. Każdy musi pamiętać, że niebezpieczeństwa można uniknąć stosując kilka prostych zasad:

- bycie ostrożnym na ulicy

- nie odpowiadanie na zaczepki nieznajomych na ulicy i w internecie

- stosowania kremów ochronnych przed słońcem oraz nakrycia głowy

- zachowania ostrożności na akwenach wodnych i w górach

- zapamiętanie nr alarmowych

to z pewnością pozwoli nam przetrwać wakacje i spotkać się po nich w kolejnym roku szkolnym!

Ponad to gr.I i V zorganizowały międzygrupowy quiz, w którym dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tej tematyki (realcja 

Bezpieczne-wakacje-2018-prezentacja.ppt

 

      

 

           

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach
    ul. Jana Pawła II 18
    44-230 Czerwionka-Leszczyny
  • 324312040

Galeria zdjęć