Nawigacja

Krajowy Certyfikat "PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE" Program "Zdrowy i Bezpieczny Przedszkolak" Zespół do Promocji Zdrowia Raport Promocja Zdrowia Działania związane z promocją zdrowia

Promocja Zdrowia

Działania związane z promocją zdrowia

ROK SZKOLNY 2018/2019

Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

 1. zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci)
 2. podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjajacego zdrowiu.

 

GRUDZIEŃ

Miesiąc grudzień jest czasem kiedy kładziemy nacisk na wzmacnianie więzi z rodziną. Budzimy zainteresowania tradycjami rodzinnymi oraz wdrażamy do przestrzegania zasad zgodnego współżycia rodzinnego. Już na początku miesiąca 4 grudnia - dzieci zapraszają swoich tatusiów z okazji Dnia Górnika, a pod koniec miesiąca w każdej grupie organizowane są Jasełka. Wcześniej dzieci wraz z paniami poznają i przygotowują potrawy świąteczne. Biorą udział w pielęgnowaniu tradycji i zwyczajów rodzinnych. Doświadczają radości w sprawianiu przyjemności bliskim poprzez przygotowanie uroczystości przedszkolnej - spotkanie wigilijne oraz upominków pod choinkę.

(załącznik: zdjęcia w zakładkach grup)

Spotkanie z zespołem  "Claudia i Kasia Chwołka". Panie te przybliżyły dzieciom historię i tradycje regionu, w którym mieszkają

spotkanie wigilijne Jasełka

 

LISTOPAD

W listopadzie nauczycielki postanowiły wyjaśnić rolę mleka w diecie. Dzieci zdobywały wiedzę nt zdrowia, zasad dbałości o nie, rozmów na podstawie obserwacji życia codziennego oraz analizy losów bohaterów opowiadań, bajek, historyjek obrazkowych. Prezentacja multimedialna "Produkty mleczne i ich znaczenie dla funkcjonowania, zdrowia i energii" przybliżyła dzieciom jakie mogą być przetwory mleczne i jakie mają one znaczenie dla organizmu człowieka.

W listopadzie kraj nasz świętował 100 lecie odzyskania niepodległości. Był to czas kiedy dzieci mogły utrwalić swoje informacje nt Polski, jej historii. Celem tych zajęć było budowanie poczucia przynależności narodowej oraz wdrażanie do odnoszenia się z szacunkiem do symboli narodowych. Obchody związane z odzyskaniem niepodległości zainspirowały nas do zorganizowania  jesiennej spartakiady sportowej pod hasłem: "Piękna nasza Polska cała"

PAŹDZIERNIK

W październiku do przedszkola na dobre zawitała jesień. Tematyka zajęć opierała się na treściach związanych z poznawaniem środowiska przyrodniczego oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za to środowisko. Dzieci odwiedziły ogrody działkowe i zobaczyły zmiany zachodzące w przyrodzie w zależności od pory roku.

Oprócz spacerów i wycieczek przedszkolaki gościły przedstawiciela służb mundurowych-policjanta, który opowiadał dzieciom o swojej pracy, o tym, ze należy zasady bezpieczeństwa na drodze oraz w domu, przedszkolu.

 

 

 

 

(załącznik; zdjęcia w zakładkach grup)

WRZESIEŃ

Wrzesień obfitował w zajęcia o tematyce zdrowotnej. Dzieci utrwaliły wiadomości nt zdrowego odżywiania. Każda grupa zrobiła swoją piramidę żywieniową oraz samodzielnie dzieci wykonały sałatki warzywne i owocowe.

(załącznik: zdjęcia w zakładkach grup)

"Bezpieczny przedszkolak" to program autorski dzięki, któremu dzieci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Poznały znaki drogowe oraz spotkały się z policjantem, który przybliżył im swoją pracę oraz zagrożenia związane z nią.

 

(zdjęcia w zakładkach grup)

Piękna pogoda sprzyjała częstym wyjściom do ogrodu przedszkolnego, do parku, na spacery po najblizszej okolicy. Podczas tych wędrówek dzieci mogły utrwalać swoje wiadomości nt bezpieczeństwa i zdrowia.

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2018/2019 rozpoczęliśmy kampanię zdrowotną dla naszych przedszkolaków, personelu przedszkola oraz rodziców. Tematyka dominująca to: "W przedszkolu witamy, zdrowo się odżywiamy", "Bezpieczny przedszkolak", "Jesień w sadzie i ogrodzie". W każdej grupie przeprowadzono zajęcia ruchowe (fotorelacja w zakładce grupy).

Staramy się, aby dzieci ciagle doskonaliły swoja sprawność fizyczną, samodzielnie podejmowały aktywność ruchową

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Prezentacja podsumowania działań związanych z promocją zdrowia w przedszkolu:

Prezentacja-promocja_zdrowia.ppt

 

 

Działania podejmowane w naszym przedszkolu, które mają związek z promocją zdrowia, bezpieczeństwem to zajęcia i zabawy o tej tematyce, konkursy, spartakiady, zgaduj zgadule, quizy.

Każda grupa ma swoją zakładkę, w której opisuje działania związane z promocją zdrowia. Nazwy zakładek w grupach:

 • Grupa I - zakładka: " Pracusie promują zdrowie",
 • Grupa II - zakładka: "Kotki promują zdrowie"
 • Grupa III - zakładka: "Słoniki promują zdrowie"
 • Grupa IV - zakładka: "Kaczuszki promują zdrowie"
 • Grupa V - zakładka: "Marzyciele promują zdrowie"
 • Grupa VI - zakładka: "Słowiki promują zdrowie"
 • Grupa VII - zakładka: "Figielki promują zdrowie"
 • Grupa VIII - zakładka: " Mądrale promują zdrowie"

Wiele grup ma prezentacje opisujące działania związane z promocją zdrowia w naszym przedszkolu.

Przedstawiam skrót wydarzeń związanych z promocją zdrowia:

Czerwiec - w czerwcu obchodziliśmy dzień dziecka. Zabawy na świeżym powietrzu oraz "dmuchańcach" wyzwoliły u dzieci aktywność fizyczną. Wszystkie zabawy ruchowe odbywały się w ogrodzie przedszkolnym. Kontynuacją Dnia Dziecka był Festyn rodzinny pod hasłem; "Mama, tata i ja". Na festynie odbywały się biegi pod patronatem Stowarzyszenia Luxtorpedy. Dzieci wzajemnie rywalizowały ze sobą w zawodach lekkoatletycznych. Podsumowaniem akcji "Filipowe kilometry" była wspólna jazda na rowerkach, hulajnogach (każda grupa w swojej zakładce ma wiele zdjęć z tej akcji-patrz grupa I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII). W czerwcu braliśmy udział w spartakiadzie integracyjnej, która odbywała się w Przedszkolu Nr 1-szczegółowa fotoleracja z tej imprezy znajduje się w zakładce Grupy III Słoniki

Czerwiec - Przedszkole nasze uczestniczy w akcji "Bezpieczne wakacje".

Bezpieczne-wakacje-2018-prezentacja.ppt

Maj - spotkania z intendentką, dietetyczką na temat zdrowego odżywiania się oraz wyjścia poza teren przedszkola w celu rozwijania umiejętności bezpiecznego poruszania się po ulicy. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym - nabywanie odporności organizmu poprzez hartowanie ciała w trakcie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu

Kwiecień pod hasłem sport to zdrowie: odbyła się wiosenna spartakiada sportowa, igrzyska sportowe,  zajęcia otwarte dla rodziców - ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem elementów W.Sherborne.

W kwietniu obchodziliśmy Dzień Biały w przedszkolu. Związane jest to ze świętem Służby Zdrowia. Z tej okazji dzieci odwiedziły ośrodek zdrowia, gdzie dowiedziały się wiele nt zdrowia z punktu widzenia medycznego (patrz zakładka grupa III)

Marzec to miesiąc wielkiego gotowania. Pod hasłem Master chef po ślonsku dzieci wzięły udział w kulinarnych rozgrywkach. Tematyka przewodnia "W trosce o nasze zdrowie". W marcu odbyło się szereg zajęć dotyczacych "Piramidy zdrowia". Obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Wody.  Dzieci z kółka sportowego wzięły w Halowym Turnieju Piłki Nożnej, który odbywał się w Zespole Szkół.

Na przełomie stycznia i lutego dzieci poznały sporty i zabawy zimowe. Nauczycielki utrwaliły z dziećmi zasady bezpiecznego korzystania  z uroków zimy. Oprócz tego wszystkie dzieci wzięły udział w Balu przebierańców, który w tym roku odbywał się pod hasłem: Baśniowy Bal Przebierańców.

W grudniu przedszkolaki przygotowywały się do "zdrowego" obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. w każdej grupie przygotowywano potrawy wigilijne, dzieci utrwalały wiadomości nt tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W grudniu braliśmy udział w Akcji "Szlachetna paczka"

W listopadzie dzieci dowiedziały się, iż zdrowie to ich największy skarb. Dowiedziały się jak należy dbać o zdrowie. Nasze dzieci wzięły udział w Turnieju uśmiechu, który odbywał się w Zespole Szkół Specjalnych w Leszczynach. W naszym przedszkolu w listopadzie gościliśmy dzieci, które nie chodzą do przedszkola "Akademia Małego Przedszkolaka"

W październiku dzieci z wszystkich grup poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz gościliśmy w przedszkolu policjantów z Komisariatu Policji w Czerwionce. Tematyka dominująca: "Uliczne sygnały". Oprócz tego przeprowadzono zgaduj zgadulę nt Bezpieczeństwa. Wzięły w niej udział wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Gościliśmy w przedszkolu tatę Filipa, który zainicjował akcję Filipowe Kilometry-(walczymy z autyzmem). Pan Dawid przeprowadził z dziećmi pogadankę nt korzyści wynikajacych z uprawiania sportów - jazda na rowerze, zademonstrował prawidłowe wyposażenie roweru oraz pokazał filmiki "Filipowe kilometry".

W miesiącu wrześniu nastąpiło otwarcie nowej sali rehabilitacyjnej, ktora wyposażona jest w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Dzieci korzystają z pomocy rehabilitanta, który koryguje wady postawy, prowadzi zajęcia gimnastyki korekcyjnej, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.  W miesiącu wrześniu dzieci robiły przetwory na zimę poznając wartości odżywcze warzyw i owoców. Tematyka, która dominowała w miesiącu wrześniu i październiku to "Jesień w sadzie i na działce". Oprócz tego przeprowadziliśmy alarm przeciwpożarowy. Wzięło w nim udział całe przedszkole

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Przedszkole Nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach
  ul. Jana Pawła II 18
  44-230 Czerwionka-Leszczyny
 • 324312040

Galeria zdjęć